Çalışma Hayatında Pomodoro Tekniği Nedir?

0

Çalışma Hayatında Pomodoro Tekniği Nedir?

Çoğu insan gibiyseniz, zaman yönetimi zor olabilir.
Oranlar iş görevleri, kişisel projeler, uzun sürecek listeleri ve gelen kutunuza su basan sürekli e-postalarla bombalanıyorsunuz.

Peki, her şeyi en verimli şekilde nasıl yapıyorsunuz?
Bir çözüm, Pomodoro Tekniği adı verilen popüler bir zaman engelleme sistemi kullanmaktır .
Bu yazıda, 25 dakikalık “Pomodoro alışkanlığı” nın, görevleri hızlı bir şekilde tamamlamanıza ve işleri basit bir şekilde gerçekleştirmenize nasıl yardımcı olabileceğinden bahsedeceğim.

Pomodoro Tekniği Nedir?

1980’lerin sonlarında Francesco Cirillo, Pomodoro Sistemi ile ilk kez geldi ( daha fazla bilgi için siteye göz atabilirsiniz .) Cirillo, domates şekeri kullanması nedeniyle ismiyle (“domates” için bir İtalyanca sözcük) ortaya çıktı. zamanını yönetirken zamanlayıcı uygulaması.

Pomodoro Teknik’in ardındaki fikir, tüm görevlerinizi 25 dakikalık zaman bloklarına ayırmaktır. Her zaman bloğu arasında beş dakikalık bir mola var. Dört Pomodoros’u tamamladıktan sonra, genellikle 15 ila 30 dakika daha uzun bir mola vereceksiniz.

Teoride, bu strateji işe yarar çünkü odak veya çoklu görev değiştirmeden tek bir göreve (yazma gibi) odaklanırsınız. Saat işaretlendiğinde, e-postaları kontrol etmek , Facebook’a atlamak, metin mesajlarını yanıtlamak veya başka herhangi bir dikkat dağıtıcı aktivite yapmak için dürtülemeyi ihmal edersiniz . Bölgedensin ve tamamen odaklanmışsın.

Kabul etmeliyim, Pomodoro Tekniği hakkında ilk duyduğumda biraz şüpheciydim. Her ne zaman böyle hissettiysem işler üzerinde çalışırdım. Bazen bu iki saat kesintisiz çalışma anlamına geliyordu ve diğer zamanlarda televizyon seyrederken birkaç dakika oldu.

Ancak, bu tekniği üç yılı aşkın bir süredir kullandıktan sonra, kişisel verimliliğimi geliştirmeye gelince, “oyun değiştirici” olduğunu söyleyebilirim. Yaptığım işin ne olduğu önemli değil – yazma, e-posta, sosyal medya veya pazarlama – yanıtlama, arka planda geçen saat bana eldeki göreve odaklanmamı sağlıyor.
Çok görevli alışkanlığı ortadan kaldırın.
Eldeki göreve odaklan.
Daha fazla şey yap, çünkü aciliyet hissine sahip olacaksın.
Bir projeyi aşırı derecede “ince ayarlayarak” mükemmeliyetçi zihniyetten kaçının.
Daha yüksek irade ve yoğunlaşma seviyeleri oluşturun .
Stres düzeylerini azaltın çünkü bir seferde bir şey yapıyorsunuz.

Bu, Pomodoro tekniğini kullanarak hayatınızın nasıl bir şey olabileceğinin bir tadı. Bu yüzden zamana engel olan alışkanlığı geliştirmek için konuşalım.
İşte Pomodoro yöntemini takip etmek için önerilen işlem:Pomodoro Tekniği – Zaman Engelleme Yöntemi
Çalışmak için görevinizi ve toplam sürenizi seçin.

Bir zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarlayın (bir yumurta saati veya bir uygulama ile).
Görev için 25 dakika çalış. Tüm dikkat dağıtıcıları ve çok görevli için zorlamalardan kaçının.
Enerji yenileme için 5 dakika ara verin, başka bir Pomodoro başlatın.
Dört Pomodoros’u tamamladıktan sonra 20-30 dakika ara verin.

Basit ama çok etkili. Bu tekniği kullandığınızda, üretkenliğinizde ve işlerinizi yapabilmenizde önemli bir iyileşme göreceksiniz .
4 Pomodoro Tekniği Kuralları
Herhangi bir sistem gibi, takip edilecek kurallar vardır ve görmezden gelmek için kurallar vardır. Bu yüzden benim varyasyonumu yukarıdaki sistemde tavsiye ediyorum. Sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarabilen dört yönerge:

Kural 1: Kesmeler isteğe bağlı değil
Bu zil çaldığında, işi durdur , kalk ve mola ver. Zihniniz için rahatlamak ve bir sonraki görev için enerji almak için bu zamana ihtiyacınız var. Şunun için kullanın: Basit alıştırmalar yapın , bir atıştırmalık alın, tuvalete gidin, bir fincan çay yapın ya da bir fincan çay yapın. Bir mola verdiğiniz sürece gerçekten ne yaptığınız önemli değil .

Kural 2: Süre Uzunluğu = Görev Sorunu
Pomodoro Tekniğinin temel kuralını kırmak için önereceğim şey… bu yüzden kendi takdirinize bağlı olarak kullanın:
Bir göreve tam olarak odaklandığım gerçek zaman miktarı, zorluk seviyesine bağlıdır. Kolay görevler (düşük bir konsantrasyon seviyesi) 50 dakikalık (2 Pomodoros) veya 1 saat 15 dakikalık (3 Pomdoros) blok halinde tamamlanabilir. Daha sert görevler (yani yüksek bir konsantrasyon seviyesi) standart 25 dakikalık zaman bloğu kullanılarak tamamlanabilir. Gerçekten Pomodoros sayısı size bir görev üzerinde odaklanmak ne kadar ilgili olmalıdır do olmadan dikkati duygu.
ÖRNEK:
Yazmak benim için kolay bir iş değil çünkü yüksek bir konsantrasyon seviyesi gerektiriyor. Her yazdığımda, 25 veya 50 dakikalık bloklarla (1 – 2 Pomodoros) yapacağım.
Diğer yandan, e-postaları yanıtlamak ve sosyal medya üzerinden karşılık vermek çok kolay. Bu yüzden, çoğu zaman saatimi 3 Pomodoros için ayarlayacağım (1 saat 15 dakika) ve kısa bir sürede tamamlanmış bir çok yazışma alacağım.

Kural 3: Kısmi Pomodoros Do Sayma
Yine, Pomodoro Tekniğinin kurallarına uymayan bir strateji önermek üzereyim. Francesco Cirillo’nun adaletli olduğu bir şey, yarısı tamamlanmış Pomodoros’un sayılmaması. Diyelim ki bir göreve 10 dakika ara verin, o zaman görev için “kredi” almazsınız ve baştan başlamak zorundasınız demektir.
Benim düşünceme göre, 10 dakikalık iş hala çalışıyor. Eğer kesintiye uğrarsanız, tek yapmanız gereken zamanınızı kaydetmek ve bir sonraki Pomodoro’ya eklemek. Eğer tamamladıktan sonra o Pomodoro, iki Pomodoros yapmak için kredi alırsınız.

Kural 4: Toplu İlgili Pomodoros
25 dakikadan az süren görevler, ayrı ayrı yapılmak yerine birlikte gruplandırılmalıdır.
Örneğin, e-posta, Twitter, Pinterest, Google+ ve Facebook aracılığıyla insanlarla konuşmayı içeren “iletişim” etiketli bir görevim var. Her site benim zamanımın yalnızca beş dakikasını alabilir, bu yüzden birkaç back-to-back Pomodoros’u çalıştırdığım ve hepsini bir seferde geçirdiğim bir sistem geliştirdim.

Cevap Yaz