Dünya Genelinde Mobilin E-ticaret İçerisindeki Payı

0

Tüketiciler, perakende alışveriş esnasında satın alma kararlarını verirken; mağazaya gitmeden önce lokasyona bakmak için, beğendikleri bir ürün hakkında tanıdıklarının fikirlerine başvurmak için veya farklı perakendeciler arasında fiyat karşılaştırması yapmak için mobil cihazlarını sıkça kullanıyorlar.

Günümüzde perakende yöneticileri, hızla değişen piyasa koşullarına adapte olmak için şirketlerinin stratejilerine yön veriyor. Büyümeyi, kârlılığı ve nakit akışını aynı anda kontrol etmek, rekabet ortamında her zamankinden daha zor bir hal alıyor. Bir diğer taraftan da tüketici alışkanlıkları hızla değişiyor. Bu değişimin başlıca tetikleyicisi de tüketici teknolojisinin alışveriş süreçlerinin bir parçası haline gelmiş olması. Tüketiciler, akıllı telefonlarını alışveriş için daha fazla kullanıyor ve rakipleriniz bu trendi fark edip, mağazanız içerisindeki tüketicileri kendilerine kazandıracak yöntemleri arıyor.

Hızla büyüyen mobil internet kullanımı e-ticareti de değiştirmeye başlamış ve mobili e-ticaretin en önemli kanalarından biri haline getirmiştir. Öyle ki, 2012 yılında %10 olan mobilin e-ticaretteki payı, sadece 4 yıl içerisinde %44 seviyesine gelmiştir. 2016 sonrasında da büyümesine devem edecek olan mobil ticaret, yeni nesil ticaretin oluşumu ve gelişimindeki ana etkenlerden biri olacaktır.

Mobil cihazlar ve mobil internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte e-ticaret için de yeni bir dönem başlamıştır. Müşterilerin her kanaldan tutarlı ve aynı kalitede hizmet alma beklentisi ile alışveriş deneyimi artık offline’la online’ı birleştiren, birden fazla kanalı aynı anda ya da farklı zamanlarda kullanılabildiği bir yöne doğru ilerlemektedir. Değişen teknolojilerle birlikte müşteriler artık; markalarla bağlantıya geçmek, ürün ve servisler hakkındaki bilgilere ulaşabilmek ve bu işlemler için minimum efor harcamak istiyorlar.

Akıllı telefonların artışı ve alışveriş severlerin mobilden e-ticaret siteleri kullanımının artması, akıllı telefonları çok kanallı perakendenin yapı taşlarından biri haline getirecektir.

Cevap Yaz