Spotify Hisseleri New York Piyasasında İşlemde

0

Spotify Hisseleri New York Piyasasında İşlemde

Dünyanın en büyük müzik yayınlarından biri olan Spotify, ilk olarak nisan ayı itibari ile New York Borsası’nda ilk kez 132 $ ‘lık bir hisse senedi ve 165.90 $’ dan başlayan referans fiyatı ile  piyasaya çıktı.

Bu, şirket hisse senetlerinin özel piyasalarda işlem görmesiyle geçen ay 132 milyar dolarlık bir paya sahip olduğu için CNBC’nin geçen ay bildirdiğinden 29,5 milyar dolar değerinde şirket değerini ortaya koyuyor . Spotify’ın son değerlendirmesi, 2015 yılında 400 milyon $ ‘lık bir finansman turu topladığında 8,4 milyar dolar oldu.

İsveç merkezli Spotify, reklam destekli ücretsiz 159 milyon dinleyici ve Ocak 2018 itibariyle 70 milyon kullanıcı ödeme yapan genel bir kullanıcı tabanıyla 61 ülkede kullanılabilir. Şirket 2006 yılında Martin Lorentzon ve Daniel Ek tarafından kuruldu. Aynı zamanda mevcut CEO’sudur.

Halka arzı için Spotify, genellikle biyoteknoloji ve yaşam bilimleri alanlarında küçük çaplı şirketler tarafından alınan bir rota olan doğrudan listeleme adı verilen alışılmadık ve biraz riskli bir yaklaşım benimsedi. İşletmenin hiçbir aracıya ihtiyaç duymadan doğrudan halka sattığı bir halka arz için daha ucuz bir alternatiftir, aynı zamanda bankacılardan herhangi bir anlaşma desteği olmaması da dezavantajlarından biridir.

Ancak, Spotify’ın büyümeye devam ederken atlatması gereken engeller var. Son zamanlarda, reklamları engellerken ücretsiz müzik akışı sağlamak için uygulamanın değiştirilmiş sürümlerini çalıştıran kullanıcılar için daha sınırlı kaldı. Spotify’ın IPO dosyası, yaklaşık 2 milyon kullanıcının Spotify üzerinden ödeme yapmadan reklamlarını veya tüm ücretsiz Spotify hesaplarının yaklaşık yüzde 2,3’ünü aldığını söylüyor.

Buna rağmen, Spotify’ın yıllara yayılan başarılarını en erken ve en umut verici müzik akışı işletmelerinden biri olarak kabul görmek gerek. En yakın rakibi Apple Music’in yalnızca 36 milyon ücretli abonesi var. Spotify, kullanıcı gelirlerinin merkezi gelir akışına odaklanmaya devam ederek 2018’de iyi olacağını tahmin ediyor. Şirket, 96 milyondan fazla ücretli aboneyi ve yüzde 30’luk bir artışı yıl sonunda 6,6 milyar dolar olarak tahmin ediyor.

Sonuç olarak, Spotify’ın halka arzı ne kadar başarılı olursa yatırımcılar, karlılık söz konusu olduğunda tünelin sonunda bir ışık olduğuna ve iş modelinin başarılı olduğuna inanır.

Cevap Yaz